dzisiaj jest: 21 maja 2019. imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
 
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005
SONDA
Czy nasza gmina jest przyjazna dla inwestorów?
tak
nie
nie mam zdania
nie wiem o co chodzi
zobacz wyniki
Urząd Miejski w Zwoleniu
tel. +48 (48) 676-22-10
sekretariat@zwolen.pl
wydarzenia 2007
Plener fotograficzny w Zwoleniu
W dniu 24 maja 2007 roku, w godzinach popołudniowych przyjechali do Zwolenia artyści fotograficy z całej Polski, na zorganizowany przez Dom Kultury Ogólnopolski Plener Fotograficzny, w ramach XXVIII Imienin Pana Jana – Zwoleń 2007.

  
  

 

W czwartek uczestnicy pleneru zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Po muzeum, kaplicy i parku oprowadziła Maria Jaskot – Dyrektor Muzeum, omawiając najważniejsze okresy z życia poety, prezentowane ekspozycje, mówiła również o planach rewitalizacji dworku i parku. W Zwoleniu etapy budowy Kościoła pw Podwyższenia Krzyża Świętego, historię tworzenia nekropolii rodu Kochanowskich oraz   Sycyńską linię piszących Kochanowskich  w Muzeum Regionalnym omówiła Elżbieta Nowakowska – Dyrektor Muzeum. Ze Zwolenia przejazd do Sycyny rodzinnej miejscowości mistrza Jana, zbiorowe zdjęcie przy obelisku i powrót do Zwolenia na spotkanie z władzami miasta. Anna Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury powitała gości, zapoznała z celem zorganizowania tego pleneru i przedstawiła program oraz zaproponowała indywidualne zaprezentowanie się uczestników. Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia   wyraziła zadowolenie z pomysłu zorganizowania pleneru, życzyła artystom ciekawych ujęć fotograficznych, aby wspomnienia z pleneru pozostały na długo im w pamięci, a my byśmy mogli cieszyć się wspaniałym katalogiem jako pokłosie pleneru,  promującym naszą ziemię, ziemię Jana Kochanowskiego. Prezesi stowarzyszeń – Wacław Kuś – Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia i Zbigniew Buczma – Stowarzyszenia - Dziedzictwo i Rozwój – współorganizator pleneru – uważają, że utrwalenie piękna naszej ziemi w fotografii przez artystów będzie dla nas motywacją do organizacji tego typu spotkań w ramach kolejnych Dni Jana Kochanowskiego. Z zainteresowaniem wysłuchali prezentujących się fotografików. Swoją krótką biografię jako pierwszy przedstawił Wiesław Warchoł  urodził się w 1947 roku. Dwadzieścia trzy lata pracował w radomskim „Łuczniku”, był prezesem klubu „Zarys”. Obecnie zajmuje się  fotografią artystyczną. Przez dziesięć lat prowadził swoje studio. Prace prezentował na 40 wystawach indywidualnych .Otrzymał medal na 150-lecia  Fotografii Światowej. Później Henryk Chojnacki – urodził się w 1940 roku w Radomiu. Fotografią zajmuje się od 1970 roku. Początkowo pracował w dzielnicowym Domu Kultury “Idalin”, a następnie w 1974 roku został członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym przez kilka kadencji był członkiem Zarządu. Uczestniczył w wielu wystawach i konkursach fotograficznych, zdobywał nagrody, wyróżnienia i dyplomy. Od 1976 roku  był członkiem Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowych Salonów DIA-POL i Radomskich Małych Formatów. Główne jego zainteresowania to fotografia kreacyjna, a ostatnio fotografia cyfrowa. Niedawno dostał tytuł artysty-fotografika. Fotografię wszczepił swojemu synowi, Piotrowi.

Piotr Chojnacki urodził się w 1974 roku w Radomiu. Fotografią zajmuje się od 1981 roku. Interesuje się fotografią krajobrazu, reportażem fotograficznym oraz fotografią cyfrową przetwarzaną w komputerze. Miał swoją galerię G-10. Uczestniczył w wystawach zbiorowych organizowanych przez Radomskie Towarzystwo Fotograficzne.

Tomasz Sobieraj urodził się w 1964 roku w Łodzi. Z wykształcenia geograf (hydrologia i klimatologia), od 9 lat zajmuje się fotografią komercyjną i artystyczną. Jest autorem kalendarzy i fotografii reklamowych dla wielu firm polskich i zagranicznych. W działalności artystycznej skupia się głównie na zagadnieniach  kompozycyjnych nie stroniąc także od klasycznego reportażu społecznego, niezwykle subiektywnego, w którym świat realny robi wrażenie zbioru elementów konstrukcyjnych podporządkowanych twórczemu zmysłowi. Nigdy jednak, wbrew upowszechniającej się modzie, fotografie nie są aranżowane. Pisze opowiadania, monodramy, teksty krytyczne, ostatnio wykonuje cykle fotografii do własnych wierszy. Prace wystawiał na siedmiu wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą.

Edward Kruk urodził się w 1932 roku w Radomiu. Fotografią zajmuje się od 1969 roku, kiedy przyjęty został na członka Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Animator kultury i sztuki fotograficznej, jego zajęcia to nauczanie fotografii, organizacja konkursów, plenerów i wystaw artystycznych, a twórczo fotografowanie w technice bromowej, szlachetnej gumy, a ostatnio przetworzenia komputerowe. 12 grudnia 2003 roku otrzymał medal Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej “Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, przyznany przez Kapitułę Fotoklubu RP, której prezesem jest Juliusz Garztecki

Tadeusz Biłozor urodził się w 1945 roku we Lwowie. Fotografią zainteresował się w latach sześćdziesiątych. W latach siedemdziesiątych został członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Był komisarzem wielu wystaw, plenerów, konkursów fotograficznych, współautorem : „Obiektywem JTF”. Jest członkiem Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców, Ogólnopolskiej Grupy Twórczej „ART.-FOTO” oraz Czeskiego Stowarzyszenia Fotografów Euroregionu. Autor 30 wystaw indywidualnych,  uczestnik w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych. Ulubione jego tematy to krajobraz, architektura, reportaż, dokument sakralny. Posiada odznakę „Zasłużony działacz kultury” oraz srebrny medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. Uzyskał status artysty fotografika AFRP.

Małgorzata Dołowska – dyplom PWSFTviT im. St. Schillera w Łodzi, członek, założyciel i skarbnik Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. Dyrektor Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Organizator plenerów i warsztatów fotograficznych dla młodzieży. W twórczości interesuje się archeologią czasu, analizuje przemijanie. Na nowo odkrywa i kreuje zapis minionych miejsc i zdarzeń.

Mieczysław Cybulski urodził się w 1933 roku w Oktawinie. Jest założycielem Stowarzyszenia Twórców FOTOKLUBU RP w którym od jego powstania(1995) pełni funkcję Prezesa Zarządu i Sekretarza Kapituły Stowarzyszenia. Jest założycielem i Prezesem Fundacji “Fotografia dla Przyszłości”. Był członkiem rzeczywistym i honorowym ZPAF, w którym pełnił przez 12 lat funkcję Wiceprezesa Zarządu Głównego z którego wystąpił na znak protestu, gdy grupa interesu zaczęła uprawiać partykularyzm. Brał udział w bardzo dużej ilości plenerów, konkursów i wystaw fotograficznych w kraju i zagranicą. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych m.in. ”Barwografia”, “Barwa i obraz”, “Plamy błękitu cz. I” i wystawy dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych eksponowane w wielu krajach świata. Główne zainteresowania to działania fotograficzne- m.in. “Portret dla Ewy”, “Odkrywanie”, “Wszystkie dzieci są nasze”, “Jeden dzień z życia Warszawy”, ”Portret rodzinny Warszawiaków” i wiele innych. Jest operatorem filmowym, fotografikiem i rzeczoznawcą do spraw fotografii  powołanym przez Ministra Kultury i Sztuki. Był inicjatorem powołania Wyższego Studium Fotografii, którego ukończenie zostało uznane za wyższe wykształcenie w dziedzinie fotografii po raz pierwszy w Polsce. Jest wykładowcą na kursach kwalifikacyjnych, Studium Form Fotograficznych i Wyższym Studium Fotografii i Obrazowania. Od kilkunastu lat jest Jurorem konkursów fotograficznych zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Za swoją twórczą pracę otrzymał tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej - (AFIAP). Wyróżniony wieloma odznaczeniami wojennymi za czynny udział w Narodowych Siłach Zbrojnych i Polskiej Organizacji Podziemnej “Wyzwolenie” w latach 1946 – 1955. Nie ma dziedziny w sztuce fotograficznej, w której by nie pogłębiał swoich umiejętności. Wykonuje swoje prace we wszystkich technikach fotograficznych szczególnie techniki specjalnej, holografia, a tematy to akt, portret w krajobrazie, krajobraz i inne.

Po indywidualnych prezentacjach Edward Kruk – Członek rzeczywisty i honorowy FOTOKLUBU RP przeprowadził seminarium „Pokaz multimedialny z przygotowaniem do organizacji konkursów fotograficznych”

Podczas spotkania Mieczysław Cybulski – prezes Zarządu Stowarzyszenia Twórców FOTOKLUBU RP w Warszawie, wręczył Waldemarowi Godzińskiemu – instruktorowi fotografii DK akt przyjęcia i legitymację członka Stowarzyszenia Twórców FOTOKLUBU RP.

Grupa uczestników pleneru w Zwoleniu liczyła 17 osób, w spotkaniu nie zaprezentowali się wszyscy ze względu na opóźniony przyjazd. Artystom towarzyszyli nasi zwoleńscy fotograficy: Paweł Nakonieczny, Ryszard Krawczyk i Robert Kusio.

W sobotę i niedzielę uczestnicy pleneru fotografowali:  Zwoleń, Czarnolas, Sycynę, Wysokie Koło, Kazimierz Dolny i Janowiec. W sobotę dodatkową atrakcją był koncert zespołu „Stare  dobre małżeństwo” zorganizowanego w ramach „Spotkań z Janem Pawłem II”. Wieczorem w niedzielę,  podczas bardzo ciekawego  seminarium Małgorzata Dołowska i Mieczysław Cybulski  zaprezentowali „Nowe techniki w fotografii”.   Po prezentacjach odbyło się  podsumowanie czterech dni twórczej pracy na ziemi Jana Kochanowskiego, Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia, Włodzimierz Kabus – Z-ca Burmistrza, Anna Wieczerzyńska – Dyrektor DK i Wacław Kuś- Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia, na zakończenie wręczyli artystom pamiątki i publikacje dotyczące Zwolenia.

Organizatorem pleneru był Dom Kultury w Zwoleniu współorganizatorem „Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Mazowieckiego. Osobą odpowiedzialną za realizację Projektu była Anna Wieczerzyńska, osobą kierującą przebiegiem pleneru –Waldemar Godziński.

 

« powrót
Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
Pytania Mieszkańców Odpowiedzi

<<   Maj   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA